sobota, 27 lipca 2013

Wygrać z upałem

Żar leje się z nieba, lato w pełni. Gdy temperatura idzie ostro w górę, trzeba pamiętać o kilku metodach na upał. Stosowanie ich da nieco ulgi w gorące dni.

Jak najlepiej chronić się przed upałem? Przede wszystkim powinniśmy jak najkrócej przebywać na słońcu, regularnie pić duże ilości niegazowanej wody, jeść lekkie posiłki, ograniczyć przyjmowanie alkoholu, a także nosić okrycia głowy, które skutecznie będą chronić przed nadmiernym nagrzaniem. Najbardziej na uciążliwe działanie słońca narażone są dzieci i starsi, dlatego właśnie te grupy wiekowe muszą szczególnie uważać. Bardzo ważna jest pomoc i opieka ze strony najbliższych.

Warto również zainteresować się tym, co dzieje się za ścianą. Niekiedy zwykła przysługa, przyniesienie zakupów czy leków, może w gorący dzień bardzo ulżyć leciwym albo schorowanym sąsiadom.

W upalne dni ochłodę dają kurtyny wodne, ustawione w centrach miast

Trzeba też zwracać uwagę na zachowanie innych. Np. zdarza się, że pijani zasypiają na słońcu, narażając się na oparzenia, udar słoneczny czy nawet śmierć. Nierzadkie są zasłabnięcia, szczególnie osób starszych. W takich przypadkach trzeba reagować i wzywać pomoc.

Słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu czasu wolnego nad wodą. Plażując, również nie można zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nie można kąpać się pod wpływem alkoholu. Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się. Niższa temperatura wody może wywołać przykurcze albo utratę przytomności, co może stać się przyczyną utonięcia. Trzeba także unikać brawury i najlepiej korzystać ze strzeżonych kąpielisk.

Upał jest utrapieniem również dla zwierząt, dlatego nie zapominajmy o nich w gorące dni. Ptaki, koty czy bezpańskie psy tak samo jak ludzie cierpią z powodu gorąca, szukają schronienia przed palącymi promieniami i potrzebują ugasić pragnienie. Gdy temperatura szybko rośnie, większość naturalnych poideł - jak kałuże i inne małe zbiorniki wody - szybko wysycha.

Żeby pomóc, nie trzeba wiele. Wystarczy wystawić jakieś naczynie z wodą w spokojnym, zacienionym miejscu, aby zwierzęta nie bały się z niego korzystać. Trzeba też pamiętać o częstym uzupełnianiu wody. Ta drobna przysługa bez wątpienia da wielką ulgę zmęczonym i spragnionym zwierzakom.

(TaKal)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz