środa, 22 stycznia 2014

Wycinają „niebezpieczne” drzewa

Prawie 1000 drzew zniknie znad Pogorii III. Jak tłumaczą urzędnicy, stan wielu z nich jest zły, a przez to, że rosną gęsto i blisko wody, nie mogą się prawidłowo rozwijać.

- Wielu osobom zapewne się to nie spodoba i będą stały na stanowisku, że nie powinniśmy ruszać drzew nad Pogorią, ale w większości przypadku ich stan nie pozwalał na bezczynność. Pogoria to miejsce, gdzie zarówno latem jak i zimą wypoczywają tysiące osób, a wiele z tych drzew jest w zasadzie martwych, a ich korzenie są płytkie i nieustannie podmywane przez wodę. To wszystko powoduje, że są one najzwyczajniej niebezpieczne – mówi Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Pozwolenie na wycinkę wydał, wyznaczony przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, prezydent Sosnowca.

Wycinka nad Pogorią. fot. Dariusz Nowak

„Drzewa rosną na terenie wokół zbiornika wodnego Pogoria III, w dużym zagęszczeniu na nierównym terenie, wiele drzew rośnie w linii brzegowej, przez co podmywane są przez wodę. Drzewa są w średnim i złym stanie zdrowotnym, pnie odchylone od pionu, a przez duże zagęszczenie drzewa mają źle wykształcone korony. Drzewa rosnące wokół zbiornika wodnego Pogoria III wymagają przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych, a usunięcie części drzew będzie miało na celu poprawienie estetyki terenu i zapewnienie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Prace pielęgnacyjne mają na celu wyeliminowanie zbyt dużego zagęszczenia i umożliwią prawidłowy rozwój pozostałych drzew”. – czytamy w decyzji podpisanej przez Wandę Orlińską, naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Sosnowca.

Przed rozpoczęciem prac zinwentaryzowano drzewa.

- Uspokajam wszystkich zatroskanych, że nie wszystkie oznaczenia pozostałe po inwentaryzacji wskazują drzewa przeznaczone do wycinki. Znikną tylko te oznaczone niebieskim krzyżykiem – podsumowuje naczelnik Dalach.

Jak informują dąbrowscy urzędnicy, prace nad Pogorią prowadzone są na wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, która w czerwcu zeszłego roku, po wyjazdowym posiedzeniu odbywającym się nad Pogorią, pisemnie wystąpiła z takim wnioskiem do Urzędu Miejskiego.

- W imieniu komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska rady miejskiej, jej wiceprzewodniczący Tomasz Pasek, zwrócił się z wnioskiem o podjecie działań mających na celu uaktywnienie terenu i przygotowania dla turystów zbiornika Pogoria III – mówi Iwona Dalach, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Radni z komisji wnioskowali między innymi o poszerzenie linii brzegowej minimum o 10 metrów poprzez wycięcie samosiejek, tataraku i drzew od Jacht Klubu do plaży przy molo, nawiezienie piasku w celu przedłużenia i powiększenia plaży, wyznaczenie terenu i budowę co najmniej 20 palenisk grillowych, a także stworzenie stanowisk ratowniczych na dzikim kąpielisku od strony Łęknic i trzebież tego terenu.

Prace potrwają do końca lutego. W ramach tak zwanych nasadzeń zastępczych na terenie miasta posadzonych zostanie ok. 300 nowych drzew lub 2000 krzewów.

(red)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz