piątek, 6 grudnia 2013

Drugie życie parków

Zagłębiowskie gminy chcą, by ich parki przyciągały więcej mieszkańców szukających odpoczynku od miejskiego zgiełku. Połączyły siły, zdobyły dotację i razem przygotują plan uatrakcyjnienia zielonych obszarów.

Wszystko w ramach partnerskiego projektu „Zagłębiowski Park Linearny - rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzeki Przemszy i Brynicy”, w którym uczestniczą gminy – Dąbrowa, Będzin, Sosnowiec, Sławków, Siewierz, Psary, organizacje pozarządowe, Zagłębiowska Izba Gospodarcza i Wyższa Szkoła Planowania Strategicznego. Przedsięwzięcie otrzyma ponad 2,3 mln zł dofinansowania z funduszy norweskich. Za tę kwotą, do 2015r.,  mają zostać opracowane koncepcje zagospodarowania parku Zielona w Dąbrowie, parku miejskiego i Egzotarium w Sosnowcu, parków Rozkówka, Małpi Gaj i Brzozowica w Będzinie, parku na Górze Siewierskiej w Psarach, terenu przy Zamku w Siewierzu, obszarów rekreacyjno-sportowych nad Białą Przemszą w Sławkowie. Wszelkie działania mają być konsultowane z mieszkańcami, którzy w przyszłym roku będą mogli podzielić się swoimi pomysłami na rozwój parków.

Park Zielona w Dąbrowie Górniczej. fot. Dariusz Nowak

- Dąbrowski park Zielona to atrakcyjne miejsce, w którym można zrelaksować się i odpocząć. Chętnie odwiedzają go mieszkańcy całego regionu. Jeszcze lepsze zagospodarowanie bez wątpienia podniesie jego popularność. Podobnie jest z terenami rekreacyjnymi w innych miastach, które wejdą w skład Zagłębiowskiego Parku Linearnego – mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy.

Zmiany na Zielonej mają objąć m.in. odnowienie fontanny i alejek, z zachowaniem ich naturalnego, leśnego charakteru. Z kolei Sosnowiec stawia na Egzotarium i jego otoczenie.

– Egozotarium to jeden z symboli miasta, który wymaga gruntownej modernizacji. Jednocześnie chcielibyśmy wykorzystać tereny znajdujące się nieopodal parku i wraz z kompleksem sportowym Kresowa połączyć to miejsce w strefę sportowo-rekreacyjno-przyrodniczą. Całość mogłaby zostać nazwana imieniem Władysława Szafera, znakomitego profesora botaniki wywodzącego się z Sosnowca – podkreśla Kazimierz Górski, prezydent Sosnowca.

Co wyjdzie z tych zamierzeń, przekonamy się dopiero za kilka lat. Miasta starają się, żeby projekt utworzenia Zagłębiowskiego Parku Linearnego znalazł się na liście tzw. Zintegrowanych Inwestycji Miejskich, planowanych do realizacji w ramach przyszłego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

(TaKal)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz