piątek, 6 grudnia 2013

W hołdzie pianiście

Piętnastu wykonawców powalczy 7 grudnia o wejście do finału konkursu Al Legro. Tribute to Szpilman. Zwycięzcę muzycznych zmagań poznamy dzień później.

Zadaniem uczestników będzie zaprezentowanie nowych aranżacji i interpretacji przebojów Władysława Szpilmana. Przedsięwzięcie ma również pokazać ponadczasowość utworów sosnowieckiego kompozytora oraz ponownie wypromować jego twórczość i dorobek muzyczny.


- Bardzo ucieszył nas fakt, że w obecnej edycji konkursu otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń -bo aż trzydzieści cztery. Utwory Szpilmana postanowiły na nowo zaaranżować i interpretować osoby z całej Polski, wśród nich znaleźli się m.in. wykonawcy, którzy już otrzymywali laury w ramach podobnych muzycznych przedsięwzięć. Zobaczymy, które z występów będą na miarę finału, ale nie mamy wątpliwości, że poziom artystyczny wykonawców jest równie wysoki jak w poprzednich latach – mówi Piotr Celej, rzecznik prasowy konkursu.

Podczas przesłuchań w sali koncertowej szkoły muzycznej przy ul. Wawel, wystąpią Gabriela Blacha, DE TREBLES, Kamil Franczak, Małgorzata Furmańska i Grzegorz Resiak, Magdalena Howorska, Anna Jaśniak Trio, Malwina Kalińska, Joanna Kaźmierczak, Ela Łuszczakiewicz, Mango Collective, Daniel Nowak, Joanna Reczyńska, Anna Rossa, Tadeusz Seibert oraz Michał Szafraniec. Ocenią ich Krystyna Prońko, Kuba Badach, Paweł Sztompke oraz Ewa Zug. Najlepsi zaprezentują się dzień później, w wielkim finale. Wystąpią obok Krystyny Prońko, Kasi Stańkowskiej, Kuby Badacha, Wojciecha Karolaka i Macieja Sikały oraz zespołów Kasia Stańkowska Kwartet i Crazyband. Imprezę poprowadzą Zbigniew Leraczyk i Paweł Sztompke. Sobotnie przesłuchania odbędą się w godz. 12-17, wstęp wolny. Początek niedzielnego koncertu o godz.18, obowiązują zaproszenia.

Pula nagród w konkursie wynosi 12 tys. Zwycięzca otrzyma 6 tys. zł. Dodatkowo 2,4 tys. zł trafią do finalisty, który zaprezentuje najbardziej jazzowe wykonanie piosenki Władysława Szpilmana. Nagrodę ufundował Bank Zachodni WBK oddział w Sosnowcu. Głównym organizatorem konkursu jest miasto Sosnowiec.

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu, przy ul. Targowej 18 (dzisiejszy róg ul. Targowej i Szklarnianej), zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Był wybitnym kompozytorem i pianistą. Skomponował ok. 500 utworów, wśród których znalazło się wiele znanych przebojów: „Tych lat nie odda nikt”, „W małym kinie”, „Piosenka mariensztacka”, „Deszcz” czy „Autobus czerwony”. Tworzył także słuchowiska radiowe dla dzieci, musicale i utwory symfoniczne. W czasie II wojny światowej przeżył likwidację Getta Warszawskiego. Po upadku Powstaniu Warszawskiego ukrywał się w stolicy. Pod koniec okupacji został ocalony przez niemieckiego oficera. Jego wspomnienia opisane w książce „Pianista” stały się kanwą filmu pod tym samym tytułem, w reżyserii Romana Polańskiego. Obraz otrzymał w 2003 roku 3 statuetki Oscara.

(maler)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz