poniedziałek, 9 grudnia 2013

Śpiewali Szpilmana

„Tych lat nie odda nikt” - interpretacja tej piosenki w wykonaniu Kamila Franczaka, zdaniem jury była najlepsza w 3.edycji konkursu Al Legro. Tribute to Szpilman.

Koncert finałowy, w którym wystąpiło sześcioro wykonawców, odbył się 8 grudnia w sali koncertowej sosnowieckiego Zespołu Szkół Muzycznych. Ich zadaniem, a także dwudziestu ośmiu innych artystów, którzy zgłosili się do eliminacji, było zaprezentowanie nowych aranżacji i interpretacji przebojów Władysława Szpilmana.

- Decyzja o tym, kogo nagrodzić, przyszła jury niezmiernie trudno, ponieważ poziom wykonawców był wysoki i na podobnym poziomie. Wszyscy mogliśmy usłyszeć, że w finalistach tkwi duży potencjał muzyczny, co udowodnili poprzez swoje aranżacje i interpretacje. Jednakże naszym zdaniem to właśnie Kamil Franczak zaprezentował utwór Szpilmana najlepiej ze wszystkich finalistów - stwierdził Paweł Sztompke, który z Krystyną Prońko, Kubą Badachem i Ewą Zug oceniał muzyków.

Zdobywca Grand Prix ma 24 lata. Pochodzi z Nysy, a obecnie mieszka w Chorzowie, gdzie występuje w Teatrze Rozrywki.

Kamil Franczak na scenie.
- Jest mi bardzo miło, że udało mi się zdobyć tę nagrodę. Przyznaję, że utworów Władysława Szpilmana nie znałem wcześniej szerzej, ale w czasem gdy przygotowywałem się do konkursu, zobaczyłem jaki tkwi w nich muzyczny potencjał. To wspaniałe uczucie być laureatem AL LEGRO – powiedział po odebraniu nagrody.

Kamil Franczak otrzymał czek na 6 tys. zł. Drugie miejsce ex aequo, premiowane 2 tys. zł, zajęli Mango Collective z utworem "Nie ma szczęścia bez miłości" oraz Joanna Reczyńska, która zaśpiewała "W małym kinie". Podobnie było z trzecim miejscem, gdzie dwie równorzędne nagrody otrzymali Malwina Kalińska z utworem "Autobus czerwony" i Michał Szafraniec za "Do widzenia Teddy". Ci wykonawcy otrzymali po tysiącu złotych. Szafraniec otrzymał także nagrodę za najbardziej jazzową interpretację utworu, ufundowaną przez BZ WBK z Sosnowca. Wyróżnienie za aranżację "Tych lat nie odda nikt" powędrowało do Anny Rossy.

Finałowym zmaganiom towarzyszył koncert Krystyny Prońko, Kasi Stańkowskiej, Kuby Badacha, Wojciecha Karolaka i Macieja Sikały oraz zespołów Kasia Stańkowska Kwartet i Crazyband. Imprezę poprowadzili Zbigniew Leraczyk i Paweł Sztompke. Na widowni, jako gość honorowy, zasiadła Halina Szpilman, żona Władysława Szpilmana.

Głównym organizatorem i fundatorem konkursu było miasto Sosnowiec.

(maler)

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu, przy ul. Targowej 18 (dzisiejszy róg ul. Targowej i Szklarnianej), zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Był wybitnym kompozytorem i pianistą. Skomponował ok. 500 utworów, wśród których znalazło się wiele znanych przebojów: „Tych lat nie odda nikt”, „W małym kinie”, „Piosenka mariensztacka”, „Deszcz” czy „Autobus czerwony”. Tworzył także słuchowiska radiowe dla dzieci, musicale i utwory symfoniczne. W czasie II wojny światowej przeżył likwidację Getta Warszawskiego. Po upadku Powstaniu Warszawskiego ukrywał się w stolicy. Pod koniec okupacji został ocalony przez niemieckiego oficera. Jego wspomnienia opisane w książce „Pianista” stały się kanwą filmu pod tym samym tytułem, w reżyserii Romana Polańskiego. Obraz otrzymał w 2003 roku 3 statuetki Oscara.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz