niedziela, 15 grudnia 2013

Kurs na władzę

14 grudnia w Sosnowcu odbyła się krajowa konwencja SLD. Działacze lewicy, pod hasłem „Kurs na zmianę”, zapowiedzieli marsz po władzę. Zaprezentowali też swoje pomysły na Polskę i Europę.

Politycy Sojuszu mówili m.in. o przyszłości kraju pod rządami SLD i jego miejscu w Europie.

- Chcemy Europy, która pracuje na zyski swoich obywateli, a nie banków i rynków finansowych, Europy, która skutecznie walczy z bezrobociem wśród młodych, popiera równe prawa kobiet i mężczyzn, Europy ze wspólną polityką zagraniczną, stojącą na straży bezpieczeństwa wewnętrznego i międzynarodowego. Domagamy się pogłębienia integracji europejskiej, Europy, która gwarantuje minimalne standardy i gwarantuje prawa socjalne, płace i prawa pracownicze - stwierdził Leszek Miller, przewodniczący SLD.

Konwencja w Sosnowcu. fot. sld.org.pl

Gościem konwencji był Martin Schultz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Delegacji, przez aklamację, udzielili mu rekomendacji na szefa Komisji Europejskiej w nowej kadencji.

- Obywatele nie oczekują, że zrobimy ich milionerami, ale że zagwarantujemy im przyzwoite życie, będą mieć 8-godzinną pracę i dość pieniędzy, by żyć godnie - powiedział Schulz.

Dodał, że widzi Polskę jako część Unii Europejskiej, która będzie w stanie zapewnić taki dobrobyt swoim obywatelom.

Delegaci opowiedzieli się m.in. za likwidacją gimnazjów, utrzymaniem Karty Nauczyciela, zwiększeniem subwencji z budżetu państwa dla samorządów, żeby nie obciążać ich kosztami utrzymania oświaty. SLD jest przeciwny dodatkowym składkom zdrowotnym i prywatyzacji służby zdrowia. Proponuje objęcie wszystkich ubezpieczeniem zdrowotnym, gwarantującym niezbędne i łatwodostępne świadczenia medyczne, przywrócenie opieki medycznej w przedszkolach i szkołach, a także rozwój opieki nad osobami starszymi. Lewica proponuje uproszczenie systemu podatkowego, obniżenie VAT do 21 %, wprowadzenie trzeciej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających. Program SLD zawiera postulat rozszerzenia płatnych staży dla absolwentów, podniesienie płacy minimalnej do 50% średniego wynagrodzenia, a stawki godzinowej do 11 zł. Zdaniem Sojuszu, w kraju potrzebne są m.in. inwestycje przemysłowe, w sieci elektroenergetyczne i odnawialne źródła energii. Sojusz chce postawić na szkolnictwo zawodowe, zwolnić ze składek na ZUS przez 1,5 roku pracodawców zatrudniających pierwszego lub drugiego pracownika. Składek nie powinni także opłacać młodzi pracownicy i podejmujący pracę po długotrwałym bezrobociu. SLD chce wykorzystać 10 mld zł z Funduszu Pracy. Lewica postuluje również podniesienia emerytur, powrót do 49 województw i wprowadzenie kadencyjności funkcji publicznych.

Konwencja odbyła się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Postulaty partii niebawem zweryfikuje społeczeństwo. W przyszłym roku w maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, jesienią do samorządów, a w 2015r. do Sejmu, Senatu i na urząd prezydenta RP.

(TaKal) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz