poniedziałek, 14 października 2013

Historia na wystawie

Najważniejsze wydarzenia z PRL przełomu lat 70. i 80., a obok niepozorni bohaterowie. Ojcowie, mężowie, synowie, z zawodu górnicy, do historii przeszli przez swoją tragiczną śmierć. Ich losy przypomina wystawa prezentowana na sosnowieckiej „Patelni”.

Wystawa stanęła 1 października, na placu przy przejściu podziemnym. Nosi nazwę „Kopalnia strajkuje…” – strajk i pacyfikacja Kopalni „Wujek” 13-16 grudnia 1981 r. Składa się z 24 plansz, na których zaprezentowano wiele niepublikowanych dotąd zdjęć.


Wystawę można oglądać do końca miesiąca.

- Na co dzień opowiadamy o „Solidarności”, pacyfikacji i jej ofiarach w Muzeum Izbie Pamięci Kopalni „Wujek”. Jednak od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, by tragiczną historię „Wujka” pokazać poza muzeum. Teraz nam się to udało dzięki współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oraz dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski – mówi Stanisław Płatek, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK ,,Wujek'' Poległych 16 grudnia 1981 r.

Prezentacja rozpoczyna się planszą o kryzysie z przełomu lat 70. i 80. Później możemy zobaczyć historię powstania związków zawodowych, „karnawał Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego, rozprawę władz z załogami strajkujących zakładów, pacyfikację kopalni „Wujek”, w czasie której milicjanci zastrzelili dziewięciu górników. Każdemu z nich poświecono osobną tablicę.

- Zależało nam na tym, by zastrzeleni górnicy zostali pokazani również jako synowie, mężowie i ojcowie. Dlatego na tablicach prezentujemy fotografie z prywatnych zbiorów rodzin górników – podkreśla Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Widzimy ich m. in. z żonami i dziećmi, na urlopach, podczas uroczystości rodzinnych. Wystawę kończy tablica, na której przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO uczestniczących w pacyfikacji, którzy w końcu zostali skazani.

Ekspozycję można oglądać do końca października. Jej organizatorem jest Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK ,,Wujek'' Poległych 16 grudnia 1981 r. oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.

(TaKal)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz