poniedziałek, 28 października 2013

Został w górach

W poniedziałek, na ścianie przy wejściu do I LO w Dąbrowie, odsłonięto tablicę upamiętniającą Tomasza Kowalskiego. Młody himalaista, absolwent tego liceum, zginął na początku marca w czasie zejścia z Broad Peak.

Uroczystość zorganizowali byli uczniowie, przyjaciele i znajomi Kowalskiego. Tablicę odsłonili jego rodzice. Została wykonana przez rzeźbiarkę Michalina Bigaj. Fundatorami są Beata i Tomasz Skóra.

Tomasz Kowalski miał 27 lat. Mieszkał w Poznaniu, pochodził z Dąbrowy Górniczej. Organizator i uczestnik kilkunastu wypraw górskich w m.in Alpach, Andach, Alasce oraz Pamirze i Tien-Shanie. W 2010 roku przeszedł 100 km trawers masywu Mount McKinley. W 2011 roku, w ciągu jednego sezonu zdobył 4 siedmiotysięczniki leżące na terytorium byłego Związku Radzieckiego, za co otrzymał wyróżnienie w konkursie Kolosy. Współwłaściciel poznańskiego hostelu Poco Loco.

fot. Dariusz Nowak

5 marca na wierzchołku niezdobytego dotąd zimą Broad Peak (8047 m n.p.m.) stanęło czterech polskich himalaistów - Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Artur Małek i Tomasz Kowalski. Trzykrotnie próbowali wejść na szczyt. Najpierw zatrzymała ich lodowa szczelina, później o powrót poprosił Kowalski, który stracił czucie w palcach. Ostatni raz ruszyli w niedzielę. We wtorek, 5 marca, o godz. 15 czasu polskiego osiągnęli cel. Problemy zaczęły się w drodze powrotnej. Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka nie dotarli do obozu IV, na wysokości 7400 m. W środę, ok. godz.4 czasu polskiego, ostatni raz nawiązano radiową łączność z Tomaszem Kowalskim. Miał problemy z oddychaniem, był bardzo osłabiony, podczas upadku odpiął mu się rak. Mówił, że w zasięgu wzroku ma Macieja Berbekę. Nie wiadomo, co działo się później.

1 lipca na Kopcu Gilkeya, symbolicznym cmentarzu ofiar K2 i Broad Peak, położonym u podnóża tego pierwszego szczytu, stanęła specjalna tablica, upamiętniająca Macieja Berbekę i Tomasza Kowalskiego - himalaistów, którzy zginęli podczas zejścia po pierwszym w historii zimowym zdobyciu Broad Peaka. Założyli ją rodziny ofiar - uczestnicy wyprawy organizowanej przez Jacka Berbekę, brata Macieja, której celem było odszukanie i pochowanie ciał himalaistów. 

(TaKal)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz